Geçmiş İle Gelecek Arasında

02-30 NİSAN 2016
AÇILIŞ: 02 NİSAN  2016
SAAT: 18:00
FOYART Project

Dijital kataloğumuza buradan ulaşabilirsiniz.

“FİLİZ AZAK” ÜZERİNE
Bu coğrafyanın görsel ve kültürel mirasından, köklerinden beslenen Filiz Azak resimlerini yaparken, bazen bilinçli bazen de sezgisel olarak minyatürlerden esinlenip kendi hikâyelerini oluşturuyor. Filiz Azak’ı tarihsel veya dönemsel kesinlik ve doğruluk ilgilendirmiyor. Kahramanları çoğunlukla gezginler ve onların bitmek bilmeyen uzun yolculuklarıdır. Bu hareketlilik içerisinde sanki bir tiyatro sahnesinde gibiler, doğadan ve hayvanlardan esinlenerek hazırladıkları kostümleri taşıyorlar. Bu figürler ise bazen insan biçiminde yaprak ve ağaç olurken, bazen de cin şeklinde doğaüstü varlıklar olabiliyorlar. Resimleri gerçek ile soyut arasındaki eşikte balans ile hareket etmektedir. Dikkat kesilip bakıldığında tuval üzerindeki üst üste boyamaları ve katmanları, ya da tıpkı bir kitabın devam eden sayfaları gibi bu durumun bir sonraki resminin bir parçası olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.
Bütün bunlardan yola çıkarak resimlerinin bir hikâyeyi anlatmasının yani sıra, aslında tuvalin oluşum sürecinin de bir hikâyesinin olduğunu anlayabilirsiniz.

*Metin, Müzeyyen Çağlar GÜLER’in Hürriyet Gazetesinde Uğur ERGAN’ın “Çağdaş Resim Üzerine” köşe yazısından alıntılanmıştır.