GENCO GÜLAN

Genco Gülan kavramsal sanat ve yeni medya alanlarında çalışan bir sanatçı ve teorisyendir. Disiplinler aşırı çalışmalarını topluca “fikir sanatı” olarak adlandırır. Gülan New York’ta New School Üniversitesi’nde Medya alanında Yüksek Lisans yapmıştır. Gülan İstanbul, Ankara, New York, Berlin, Seul, Zagreb gibi bir çok şehirde solo sergiler yapmış, BP, New School, Lions, Refresh! ve E.M.A.F.’tan ödüller almıştır. 2011 yılında Avrupa Sanat Ödülüne aday gösterilmiş ve finalist seçilmiştir.

Sanatçının işleri bir çok önemli müzede gösterilmiştir, örneğin; Centre Pompidou, Pera, ZKM, MAM Rio de Janeiro, Monchehaus Goslar ve Triennale di Milano gibi.

Sanatçı; Steirishes Herbst, Ars Electronica, Mediaterra,  prog:me, Biennale Bonn, Balkan Art, Accente, Wunderbar ve İstanbul Festivali gibi bir çok etkinliğe katılmıştır. Sanatçının yapıtları City University, New York, Rice University, Houston ve U.C. Santa Barbara’da müfredata girmiştir. Yale, School of Visual Arts, Köln ve New York Institute of Technology, Incheon, Bilgi gibi Üniversitelerde seminerler vermiş olan sanatçıya ilişkin atıflar Newsweek, Herald Tribune, Art in America, Art News, Das Kunst, Beaux Arts ve Idomeneé gibi yayınlarda yer almıştır. Dr. Marcus Graf’ın editörlüğünü yaptığı monografisi “Genco Gülan: Kavramsal Renkler” başlığı ile yayınlanmış, MoMA, Salt ve Metropolitan Müzesi kütüphanelerine kabul edilmiştir.

Sanatçının yapıtları Huma Kabakçı, Marie-Laure Novak, Untitled Collection ve Istanbul Modern gibi koleksiyonlarında yer almaktadır.

Gülan, Cosmopolis Selanik Balkan Bienalinin danışma kurulunda, ISEA Singapur’un uluslararası program komitesinde, Melbourne Second Nature dergisinin yayın kurulunda yer almıştır. Web Bienali’nin direktörü olan Genco Gülan halen Mimar Sinan ve Boğaziçi Üniversite’lerinde ders vermektedir.