İki kişi

Taha BAYDAR

1987 yılında Eskişehir’de doğdu. 2005 yılında Eskişehir Yunus Emre Anadolu Meslek Lisesi, Otomasyon Bölümü’nden mezun oldu. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nde lisans eğitimini 2009 yılında tamamladı. Paşabahçe ve Yakamoz cam fabrikasında staj eğitimin tamamladı. Aynı yıl Mimar Sinan Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrenimine başladı ve İlkpen A.Ş. (Yakamoz Cam)’da tasarımcı olarak 1,5 yıl çalıştı. 2010 yılında Cam Ocağı Vakfı’nda Robert Stern’den burslu eğitim aldı. 2011 Eylül itibariyle de Eskişehir Odunpazarı Belediyesi Sıcak Cam Atölyesi’nde sanatçı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Eğitim ve çalışma ortamında da dünyaca ünlü birçok cam sanatçısıyla (Martin Janecky, Davide Salvadore, Robert Stern, Daniel White, Jason Christian, Paul De Sammo, Jiri Suhajek, Pino Cherchi) çalışma fırsatı buldu. 2012 yılında Murano Adasına yaptığı eğitim gezisinde İtalya camcılığını yakından gözleme fırsatı buldu. Alanında karma ve uluslararası birçok sergiye katıldı.

Çalışmalarında; edindiği teknik ve tecrübeleri, kendi karakteriyle bağdaştırmaya çalışarak eserlerine şekil veriyor. Doğada varolan amorf formları yorumlayıp, renkle farklı algılar oluşturarak kendini camın akışına bırakıyor.

www.tahabaydar.com

Ufuk AKBEY

1984 yılında doğdu. 2004 yılında başladığı 2009 yılında mezun olduğu Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. Lisans eğitimi boyunca her yıl yılsonu karma sergilerine ve Sanat ve Tasarım şenliklerine katıldı. 2005 yılında “Camdan Bakış” isimli karma sergide yer aldı. 2006 yılında “Camda Dörtlü Buluşma” isimli sergi ve Tüyap kapsamında karma sergiye katıldı. Seres kapsamında yapılan workshoplarda sanatçı asistanlığı yaptı. 2008 yılında Ankara Artforum karma sergisi ve Tüyap kapsamında karma sergiye katıldı. Aynı yıl Hollanda – Leerdam Glass Centrum, Hollanda – Amsterdam Van Tetterode ve Hollanda – Leerdam Galerie Kunstlijn 13 te staj yaptı ve sıcak cam üfleme üzerine birçok sanatçıya asistanlık ve workshoplarda yer aldı. Hollandada “Leerdam Cam Günleri” kapsamında “Sky Eye” isimli projede yer aldı. 2009 yılında Ankara Artforum karma sergisi, GSF mezunlar sergisi, İstanbul Kültür Üniversitesi Karma Cam Sergisi ve İzmir Egeart Karma sergisinde yer aldı. 2010 yılında Uluslararası katılımlı Camgeran cam eser yarışmasında sergileme aldı ve Camgeran kapsamında Peter Bremers sanatçı asistanlığı yaptı. Aynı yıl İstanbul Cam Ocağında Rob Stern ileri sıcak cam eğitimi aldı ve Martin Janecky sanatçı sosyal asistanlığı yaptı ve Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi Sanatsal Cam Sergisinde yer aldı. 2011 yılında Çek Cumhuriyeti – Novy Bor Cam Okulunda çek stili ileri seviye cam üfleme, soğuk cam işleme ve fırın teknikleri eğitimi aldı. Çek Cumhuriyeti – Novy Bor da Turecky Med ( Türk Balı ) isimli sergide yer aldı. 2012 yılında I. Odunpazarı Uluslararası Cam Festivalinde, 2013 yılında II. Odunpazarı Uluslararası Cam Festivalinde aktif görev aldı. 2013 yılında 5. Egeart Sanat Günlerine davetli sanatçı olarak katıldı. 2014 yılında Ankara Nurol Sanat Galerisi Kaleydeskop cam sergisine katıldı. 2015 yılında Ankara Foyart Sanat Galerisinde Yüksek Tansiyon cam sergisine katıldı. 2011 yılından beri Odunpazarı Sıcak Cam Atölyesinde Cam Sanatçısı, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümünde Misafir Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.