Karma Cam Sergisi

“Yüksek Tansiyon”

27 Şubat 2015 – 28 Mart 2015

Kokteyl: 27  Şubat Cuma, 18:00

Gallery FOYART

Sanatçılar: Birnur Derya Geylani – İlker Yaman – Murat Paktur – Serkan Özer – Ufuk Akbey 

Kırılganlığını sertliğinden alışıyla insana benzer cam. Saydamlığı tercihi, rengi de işleyenin rengidir, duygusudur. İstediği kadar geçirir ışığı içinden, işleyenin istediği kadar gösterir içini, arkasını.

Şekillenirken yakar etrafını, çıplak elle dokundurmaz kendine, nazlıdır yeni yetişen insan gibi. Dokunduğunu yakar ama, dokunanın da huyuna bürünür su gibi. Biriktikçe artar basıncı kabına, kepçesine, kalıbına. Bu basınç daha üretim esnasında, yetişme esnasında doğru şekilde dağıtılmazsa tansiyon oluşur camda, tıpkı depremin sebebi fay hatları gibi, çatlayıp kırılmak üzere, parçalara ayrılıp özgürleşmek üzere ufacık bir tetikleyici bekleyerek.

Yüksek Tansiyon,  gerçeklerden masallara, geçmişten günümüze, sezgilerden mantığa giden yollardan, kalpten uzva yürüyen damarlardan ortaya çıkmıştır. Aynı maddenin farklı disiplinlerde şekillenişidir, kalıplarda eriyen, nefeslerde şekillenen, taşlara sürülen camın terbiyesidir, insanın nabzını temsil etmek üzere.

Birnur Derya Geylani 

Birnur Derya Geylani 23 Temmuz 1990 yılında İstanbul ‘da doğdu. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam bölümünden mezun oldu.2011- 2012 yılları arasında Polonya’nın E.Geppert Academy of Art and Design okulunda eğitim gördü. Norveç, Polonya , İtalya, Kore, Türkiye de çeşitli karma sergilere katıldı. 2013 yılında “Fear Chair” adlı tasarımı ile A’Design Awards yarışmasında ödül kazandı. Aynı yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Seramik-Cam bölümünde yüksek lisans eğitimine başladı. Uluslararası cam yarışması “Europen Glass Experience” yarışmasında finale kaldı ve İspanya, Portekiz ve İtalya, Murano’da eserlerini sergileme şansı buldu. . İspanya cam müzesi Fundacion Centro Nacional del Vidrio, La Granja,nın müze koleksiyonunda eseri bulunmaktadır ve halen Mimar Sinan Üniversitesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

İlker Yaman

İlker Yaman 1989 yılında Zürih’te doğdu. Ortaokul ve lise eğitimlerini Eskişehir’de tamamladı. 2014 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nden mezun oldu ve aynı yıl Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Cam Anasanat Dalı, Tezli Yüksek Lisans Programına başladı. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli karma sergilere ve çalıştaylara katıldı. 2014 yılında European Glass Experience yarışmasında başarı göstererek Türkiye’yi Finlandiya ve İtalya, Murano’da gerçekleştirilen sergilerde temsil etme şansı yakaladı ve Avrupa’nın prestijli cam sanatı dergisi ”New Glass” ta eseri yayınlandı. Finlandiya’nın Riihimäki kentindeki cam müzesi koleksiyonunda eseri bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Cam bölümü yüksek lisans programına halen devam etmekte ve ilk kişisel sergisinin çalışmalarını sürdürmektedir.

Murat Paktur

2008 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Cam Bölümünü kazand. Öğretim gördüğü sıralarda uluslararası sergilerde yer aldı. 2012 yılında Uluslararası Camgeran Sempozyumun da bir çok cam sanatçısı ile çalıştı. 2014 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümünden mezun oldu. 2014 yılında Eskişehir Odunpazarı Sıcak Cam Atölyesinde çalışmaya başladı.

Serkan Özer

1985 yılında Ankara’da doğdu. 2006 yılında Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Bölümü’nde sanat eğitimine başladı. Bu süre zarfında 2009 yılında düzenlenen I. Uluslararası Sırüstü Resimler Sempozyumu, 2010 yılında düzenlenen IV. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu, 2011 yılında düzenlenen I. Uluslararası Raku Eğitim Programı gibi etkinliklerde yer aldı. 2011 yılında mezun olduktan sonra Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Pera Müzesi’nde düzenlenen “Şimdiki Zamanlar” adlı Öğrenci Projeleri Sergisi (İstanbul); Düşler & Düşünceler, I. Uluslararası Resim, Seramik, Heykel, Gravür, Fotoğraf Sergisi (Ankara) gibi karma sergilerde yer aldı. 2011 yılında Odunpazarı Sıcak Cam Atölyesi’nde çalışmaya başlayarak, seramiğin ardından cam materyalini de tanımaya başladı. Bu süre zarfında ise 2012 yılında I. Uluslararası Odunpazarı Cam Festivali ve 2013 yılında II. Uluslararası Odunpazarı Cam Festivali’nde aktif görev alarak dünyaca ünlü pek çok cam sanatçısıyla çalışma fırsatı elde etti. 2013 yılında Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Enstitüsü, Cam Anasanat Dalı’nda eğitime başladı. Halen Odunpazarı Sıcak Cam Atölyesi’nde çalışmaya ve Cam Bölümü’nde Yüksek Lisans yapmaya devam etmektedir.

Ufuk Akbey

1984 yılında doğdu. 2004 yılında başladığı 2009 yılında mezun olduğu Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümünde yüksek lisans yapmaktadır. Lisans eğitimi boyunca her yıl yılsonu karma sergilerine ve Sanat ve Tasarım şenliklerine katıldı. 2005 yılında “Camdan Bakış” isimli karma sergide yer aldı. 2006 yılında “Camda Dörtlü Buluşma” isimli sergi ve Tüyap kapsamında karma sergiye katıldı. Seres kapsamında yapılan workshoplarda sanatçı asistanlığı yaptı. 2008 yılında Ankara Artforum karma sergisi ve Tüyap kapsamında karma sergiye katıldı. Aynı yıl Hollanda – Leerdam Glass Centrum, Hollanda – Amsterdam Van Tetterode ve Hollanda – Leerdam Galerie Kunstlijn 13 te staj yaptı ve sıcak cam üfleme üzerine birçok sanatçıya asistanlık ve workshoplarda yer aldı. Hollandada “Leerdam Cam Günleri” kapsamında “Sky Eye” isimli projede yer aldı. 2009 yılında Ankara Artforum karma sergisi, GSF mezunlar sergisi, İstanbul Kültür Üniversitesi Karma Cam Sergisi ve İzmir Egeart Karma sergisinde yer aldı. 2010 yılında Uluslararası katılımlı Camgeran cam eser yarışmasında sergileme aldı ve Camgeran kapsamında Peter Bremers sanatçı asistanlığı yaptı. Aynı yıl İstanbul Cam Ocağında Rob Stern ileri sıcak cam eğitimi aldı ve Martin Janecky sanatçı sosyal asistanlığı yaptı ve Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi Sanatsal Cam Sergisinde yer aldı. 2011 yılında Çek Cumhuriyeti – Novy Bor Cam Okulunda çek stili ileri seviye cam üfleme, soğuk cam işleme ve fırın teknikleri eğitimi aldı. Çek Cumhuriyeti – Novy Bor da Turecky Med ( Türk Balı ) isimli sergide yer aldı. 2012 yılında I. Odunpazarı Uluslararası Cam Festivalinde, 2013 yılında II. Odunpazarı Uluslararası Cam Festivalinde aktif görev aldı. 2013 yılında 5. Egeart Sanat Günlerine davetli sanatçı olarak katıldı. 2014 yılında Ankara Nurol Sanat Galerisi Kaleydeskop cam sergisine katıldı. 2011 yılından beri Odunpazarı Sıcak Cam Atölyesinde Cam Sanatçısı, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümünde Misafir Öğretim Görevlisi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.