Mandelanın Bavulu

Günther Uecker

1930 yılında Wendorf / Mecklenburg’da doğdu. 1949-1953 yılları arasında Wismar Sanat Yüksek Okulunda sanat öğrenimine başladı. 1953 yılında Batı Berlin’e göçtü. 1955-1957 yıllarında Düsseldorf Sanat Akademisinde yüksek öğrenimini tamamladı. 1961 yılında ZERO grubuna katıldı. 1962 yılında objelerin üzerine işlediği çivileme sergisini açtı. 1983 yılında Varşova İmparatorluk Nişanı aldı. 2000 yılında “Pour la Merite” Bilim ve Sanat akademisinin üyesi oldu. Kendisi Düsseldorf Sanat Akademisinde profesörlük yapmakta ve aynı şehirde yaşamaktadır.

Sol Le Witt

Varşova’da yaşıyor ve çalışıyor. Varşova’da Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim eğitimi gördü. Çalışma alanları resim, grafik ve büyük resiler halinde canlı heykel yaratımıdır. 1965’den beri onun profesö olarak atandığı Ponzan Güzel Sanatlar Akademisi’nde ders vermektedir. Eserleri Avrupa, Amerika, Avustralya ve Japonya’da bulunan ellinin üzerinde müzede sergilendi. Çok sayıda ödülün yanında vurgulanması gerekenler Polonya Devlet Ödülü ve Lontra Royal Collage of Art tarafından “Doctor Honoris Causa” olarak atanmasıdır.

Jörg Immendorff

Düseldorf’da yaşıyor.Çalışma alanları; resim, çizimler, objeler, heykeller ve grafiklerdir.1964’de Dusseldorf Güzel Sanatlar Akademisi’nde Beuys öğrencisi iken, yetmişli yılların sonlarında “cafe Deuschland” ve “Parlament I.” Resim serisine başladı. Bugün ise Almanya’nın en çok rağbet gö- ren ressamlarındandır. Misafir profesörlük yaptığı bir dizi yer arasında olanlar Stockholm, Hamburg, Zürich, Trondheim ve Münster Güzel Sanatlar Yüksekokullarıdır. Eserleri dünyanın başlıca büyük

Jean Miotte

Fransanın en önemli soyut ressamlarından biridir. 1945’de Paris’te başlayan önemli bir sanat hareketinin öncülerindendir. Jacgues Villon, Georges Rovault ve Henri Matisse gibi ressamlardan etkilenmiştir.

Allen Jones

1955-1960 yıllarında Londra’daki Hornsey College of Art ve Royal College of Art’ da öğrenim gördü.1964’de iki yıllığına New York’a taşındı.Çok sayıda ödüllerinin yanında Londra’daki Hornsey College of Art;Croydon College of Art ,Chelsea üzel sanatlar Yüksekokulu’nda, South Florida Üniversitesi’nde, Los Angeles Üniversitesi’nde, California Üniversitesi’nde, Banff Centre School of Fine Art’da, Alberta Kanada’da, Berlin Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda öğretim üyesi olarak görev yaptı ve 1981 yılında Londra’daki Royal Academy’nin başkanı oldu. Allen JONES Popart sanat tarihi yazdı ve dünyanın tüm önemli müzelerinde sergiler açtı. Eserleri bir çok büyük koleksiyonda yer alır. Çalışma alanları resim, çizimler, grafikler, rölyefler, heykeller ve objelerdir. Londra’da yaşıyor.

Sokari Douglas Camp

Sanat ve tasarım okudu, Royal College of Art’ı bitirdi. Yapıtlarının çoğunu çelik heykeller oluşturur. Avrupa ve Japonya’daki müzelerde önemli yapıtları bulunmaktadır. Avrupada’ki en önemli sanat ödüllerini almıştır.

El Loko

Gana’da tekstil tasarımı yaptı. Düsseldorff Ulusal Sanat Akademisi’nde okudu. Köln’de yaşayan en önemli Afrikalı sanatçılardan biridir. Kendi köklerini kaybetmeden evrensel bir sanat dili oluşturmuştur.

Mo Edoga

Doktor ve montaj sanatçısıdır. Kassel Friedrikhsplatz 1992 Documenta 9. Kunsthalle Berlin 1988, Mannheim Heykel Baba Ren ve Hecker Anne, Schidt Horststrasse ( Freiesenheim Adası) sergilerini düzenledi.

Esther Mahlangu

Büyük ölçekli modern resimleriyle tanınır. Uluslararası sanatsal etkinliklerde yapıtları yer alan en önemli Afrikalı sanatçılardan biridir.

Mickael Bethe Selassie

Yaptığı kartonpiyer çalışmalarla tanınan Etiyopyalı heykeltıraş Paris’te yaşıyor.

Owusu Ankomah

Yaşamını ve çalışmalarını Almanya’da sürdürmektedir. Eserlerini , Bremen, Londra, Yohannesbourg, Tokyo, Roma, Vancouver, Cenevre, Madrid, Dakar ve 1977 yılında Havana bienalinde sergiledi. Birçok kişisel ve kolektif sergiye katıldı. Eserlerinde çarpıcı ve düz bir anlatım vardır ve çağdaş akımlardan etkilenmez. Kwesi Owusu Ankomah, bağımsız yaratıcı durumlar üzerine yoğunlaşmıştır ve bizleri İtalyan rönesansının veya koloniler öncesi Afrika’sının sanat eserleriyle, taş çağında kayalara yapılmış resimlerden yolunu bulan geçmişten, günümüz sokak graffitilerine değin uzanan bir yolculuğa davet etmektedir.

Nils Burwitz

1945 yılında ailesi ile birlikte Batı Almanya’ya yerleşti, Johannesburg Witwatersan Universi’nde okudu. 1958 yılında Güney Afrika’ya taşındı. Brezilya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya, Güney Afrika, İspanya ve ABD’de çok önemli sanat ödülleri aldı.

Nam June Paik

Güney Koreli sanatçı. Video sanatı akımının öncülerindendir. 1998 yılında Kyata ödülü’nü aldı.